Aktualności

Starzenie skóry - czy masz na to wpływ?

Starzenie skóry - czy masz na to wpływ?

Czy na wiek skóry ma jedynie wpływ Twoja metryka? Czy możliwe jest wyselekcjonowanie czynników negatywnie wpływających na wygląd Twojej skóry? Czy ważne jest to jak się odżywiasz? Tak! Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem postępującym w czasie, jednakże świadomość jak styl życia i środowisko oddziałują na Twoją skórę pomoże Ci wybrać metody, które mogą ten proces opóźnią.

Promieniowanie UV
Niebudzącym wątpliwości jest fakt, że promieniowanie słoneczne ma wpływ na starzenie się skóry. Jest na szczycie listy czynników szkodliwych, niezależnie od typu karnacji. Odpowiada za 90% uszkodzeń skóry! Także każdego dnia używaj blokera, najlepiej o szerokim spektrum - UVA+UVB. Już ten o wartości 30 zapewnia dostateczną ochronę.
Aby zmaksymalizować jego skuteczność stosuj za każdym razem, gdy wychodzisz z domu i powtarzaj smarowanie co najmniej co 2h. Warto również unikać słońca między 10 a 14, kiedy to promieniowanie jest najsilniejsze.

Środowisko
Poza Słońcem bierne palenie,  chemiczne środki czystości, jak i zanieczyszczenie powietrza mogą powodować problemy z cerą.  Warto też pamiętać o wpływie stresu na organizm.  W czasie stresu dochodzi do produkcji hormonów, które zwiększają ilość wolnych rodników, wyciszają odpowiedź immunologiczną, prowadzą do odwodnienia oraz starzenia się skóry.

Ćwiczenia
Wysiłek fizyczny może redukować stres i polepsza jakość Twojego snu, a przez to sprawia, że Twoja skóra jest zdrowsza. Zaleca się wysiłek 3 razy w tygodniu trwający minimum 30 minut.

Dieta
Warto pamiętać o zbilansowanej diecie. Przeciwdziałanie zmarszczkom obejmuje produkty, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Przede wszystkim należy zadbać o produkty bogate w witaminy A,C, E oraz cynk, selen i flawonoidy.  Poza tym rekomendowane jest picie czystej wody, która nawilży skórę od wewnątrz, i zminimalizowanie ilości alkoholu, kofeiny i napojów kolorowych.

Palenie tytoniu
Nie pal! Palenie tytoniu jest drugim po promieniowaniu słonecznym czynnikiem najbardziej wpływającym na starzenie się skóry. Badania wykazały, że skóra osób palących ma znacząco więcej zmarszczek niż niepalących.

Katarzyna Bolc
moica di flora